• 54 % respondentů si myslí, že digitalizace vyžaduje jiné dovednosti, než jakými v současné době disponují.
• 55 % účastníků průzkumu cítí tlak ze strany trhu práce týkající se vzdělávání a rozvoje dovedností, který jim umožní udržet krok s digitálním vývojem.
Digitalizace je často považována za ohrožení trhu práce. Celých 71 % českých respondentů posledního globálního průzkumu Workmonitor personálně poradenské společnosti Randstad přesto vnímá zvyšující se vliv technologií na svou práci jako příležitost. Téměř 80 % respondentů chce získat více digitálních dovedností, protože věří, že si tím zajistí budoucí zaměstnatelnost, více než polovina účastníků průzkumu je pak přesvědčena, že bude potřebovat jinou sadu dovedností, aby mohla i nadále pracovat v oblasti, ve které působí. 55 % Čechů cítí tlak ze strany trhu práce na rozvoj svých digitálních dovedností.
Pokud jde o budoucnost, 69 % dotazovaných si myslí, že školy, vysoké školy a univerzity poskytují v současné době studentům správný druh digitálních dovedností, které je připraví pro budoucí pracovní uplatnění. Na otázku, zda lidé očekávají, že automatizace, robotika a umělá inteligence budou pozitivně ovlivňovat jejich práci v příštích 5-10 letech, odpovědělo 56 % českých zaměstnanců kladně.
Investice do digitálních dovedností
Češi jsou ochotni získat digitální dovednosti a učit se o automatizaci, umělé inteligenci či strojovém učení. 77 % si navíc myslí, že by jim měl příslušné školení poskytnout jejich zaměstnavatel. „Pouze 36 % českých zaměstnanců v našem průzkumu uvedlo, že jejich zaměstnavatel do vzdělávání v této oblasti investuje. Ani ve světě to zatím není úplným standardem, globálně se vzdělávání zaměstnanců v těchto technologiích věnuje 44 % společností,“ říká Alžběta Honsová, marketingová manažerka agentury Randstad s tím, že jistou výjimku tvoří obor IT a podnikových služeb, kde se technologie automatizace a umělé inteligence hojně využívají a tím pádem je dostatečné školení a získávání know-how standardem. Dle oborové organizace ABSL dokonce zaměstnavatelé z oboru podnikových služeb poskytují svým lidem školení v rozsahu 40 hodin ročně, což je podle posledních údajů ČSÚ téměř čtyřnásobek celorepublikového průměru.
45 % Čechů do jisté míry investuje do sebe, protože jim jejich zaměstnavatel neposkytuje žádné školení (globálně je to 59 % dotazovaných). Vedle školení svých lidí zaměstnavatelé investují také do technologického vývoje v oblasti umělé inteligence a strojového učení. Globálně tak činí 49 % zaměstnavatelů, v ČR 40 % firem.
„Vzhledem k tomu, že v souvislosti s technologiemi do budoucna vznikne celá řada nových expertních pracovních pozic, měli by zaměstnavatelé do vzdělávání svých lidí investovat intenzivněji. Jen tak si zajistí experty, které budou potřebovat,“ doplňuje Alžběta Honsová.
O průzkumu Workmonitor společnosti Randstad:
Průzkum Workmonitor společnosti Randstad byl poprvé publikován v Nizozemsku v roce 2003, následovalo jeho uvedení v Německu a nyní již zahrnuje 34 zemí po celém světě. Pokrývá Evropu, Asii i Ameriku. Randstad Workmonitor vychází čtyřikrát do roka a jeho výsledky odráží lokální i globální trendy v oblasti mobility. Ty je možné díky pravidelnosti průzkumu sledovat v průběhu času. Workmonitor Mobility Index měří postoj a očekávání zaměstnanců z hlediska změny zaměstnavatele nebo práce v průběhu následujících šesti měsíců. Kromě mobility sleduje spokojenost zaměstnanců a jejich osobní motivaci. Součástí každého průzkumu je i sada tematických otázek, které zkoumají současné trendy. Výsledná data tak poskytují komplexní vhled do aktuální situace na trhu práce. Kvantitativní studie je prováděna prostřednictvím on-line dotazníku u populace ve věku 18-65 let, pracující minimálně 24 hodin týdně v placeném zaměstnání (nezahrnuje osoby samostatně výdělečně činné). Minimální velikost zkoumaného vzorku je 400 respondentů za každou zemi, pro průzkum je využíván Survey Sampling International (SSI) panel. Dotazování pro tuto čtvrtou vlnu Randstad Workmonitor průzkumu 2018 proběhlo v období od 23. října do 8. listopadu 2018.
O Randstadu:
Randstad je globální lídr v segmentu HR služeb a specializuje se na řešení v oblasti flexibility práce a poskytování personálně poradenských služeb. Podporujeme lidi a společnosti v dosažení jejich skutečného potenciálu. Věříme, že nejlépe se toho dá dosáhnout spojením lidského přístupu s využitím nejmodernějších technologií. Naše portfolio služeb zahrnuje klasické agenturní zaměstnávání a vyhledávání pracovníků na hlavní pracovní poměr, in-house řešení, executive search a komplexní řešení v oblasti HR. Randstad je aktivní ve 39 zemích, na konci roku 2017 měl 38 331 vlastních zaměstnanců a 4 858 poboček a inhouse pracovišť. V roce 2017 Randstad vygeneroval příjmy v hodnotě 23,3 miliard eur a od listopadu 2018 je na pozici světové jedničky ve svém oboru. Randstad N.V. byl založen v roce 1960, se sídlem v Diemen (Nizozemí) a je kótován na NYSE Euronext Amsterdam. Pro více informací navštivte www.randstad.com.
Randstad je dvojka na českém trhu, v České republice má 170 konzultantů a poskytuje služby v oblasti agenturního zaměstnávání, procesního řízení lidských zdrojů a vyhledávání lidí na stálé úvazky klientům prostřednictvím 20 pracovišť. Více informací na www.randstad.cz.