Firmy se obávají důsledků inflace a s recesí se chtějí vyrovnat snižováním provozních nákladů. Většina nicméně věří v udržení či navýšení objemu prodejů
Pro více než polovinu firem (51 %) bude největší výzvou v letošním roce schopnost vyrovnat se s rostoucí inflací, přičemž dvě třetiny z nich (66 %) vidí cestu, jak recesi čelit, ve snížení provozních výdajů. Největší část firem (41 %) přesto předpokládá, že objem prodejů zůstane stabilní, čtvrtina (26 %) věří, že vzroste a pouze necelá pětina (19 %) se obává poklesu. Vyplývá to z průzkumu Randstad HR Trends 2023, provedeného společnostmi Randstad a Evalueserve.
Průzkum Randstad HR Trends 2023, kterého se zúčastnily více než dvě stovky manažerů z různých odvětví, analyzoval vztah firem k vývoji podnikání a výzvám, kterým bude ekonomika v letošním roce čelit. Za největší výzvu označila více než polovina (51 %) dotázaných schopnost vyrovnat se s rostoucími náklady, přičemž bezmála polovina (46 %) zmínila v této souvislosti ceny energii. K dalším problémům, které budou muset firmy v letošním roce řešit, zařadili manažeři zajištění procesů a garanci produktivity (42 %), zachování obchodních marží (30 %), udržení vztahů s klienty a dodavateli (28 %), přístup k dodávkám nezbytným pro zajištění provozu (27 %) a případné neočekávané náklady (23 %). Patnáct procent respondentů uvedlo v rámci průzkumu rovněž zvýšení digitální bezpečnosti.
V plánech, jak recesi čelit, převládá podle průzkumu snižování provozních výdajů (66 %) a přehodnocení potřeb zaměstnanců, případně změna organizační struktury (48 %). Čtvrtina dotázaných (27 %) připustila v této souvislosti i snížení počtu zaměstnanců, 25 % zmínilo upevňování jejich výkonnosti a 15 % snížení odměn a benefitů. Pětina respondentů (21 %) vidí cestu ve zvýšení ceny produktů nebo služeb. Přes nepříznivé vnější vlivy se nicméně pouze necelá pětina manažerů obává, že dojde k poklesu objemu prodejů. Největší část dotázaných (41 %) očekává, že objemy prodejů zůstanou stabilní a více než čtvrtina (26 %) předpokládá, že vzrostou.
Většina manažerů přistupuje k recesi pragmaticky, bez katastrofických scénářů. Neskrývají obavy, které vyvolává v podnikatelském prostředí inflace, na druhé straně očekávají, že firmy se s ní dokáží s využitím vnitřních zdrojů především v nákladové oblasti vyrovnat. Více než dvě třetiny manažerů předpokládají, že se stávající objemy prodejů podaří udržet nebo dokonce navýšit.
Zajímá vás více informací z průzkumu Randstad HR Trends 2023? Podívejte se na detailní zprávu zde. Anglickou verzi si můžete stáhnout zde.
-
O průzkumu HR Trends
Průzkumu Randstad HR Trends 2023, provedeného společnostmi Randstad a Evalueserve, se v lednu a únoru 2023 zúčastnilo 209 vedoucích manažerů z oblasti personalistiky a řízení podniků. Necelá polovina z nich (41 %) působí v podnicích, které zaměstnávají více než 500 pracovníků. Z hospodářských odvětví byly v průzkumu nejvíce zastoupeny výroba a průmysl, obchod, doprava, zásobování, logistika a služby. Cílem HR Trends průzkumu bylo zjistit trendy a úskalí v oblasti lidských zdrojů v České republice. Díky identifikaci klíčových trendů a výzev poskytuje poznatky, které mohou firmy využít ke zlepšení svých personálních strategií a procesů.