Personální agentura Randstad se ve svém průzkumu Employer Brand Research zaměřila mimo jiné na chování pracovníků při změně zaměstnání. Vyplývá z něj, že práci změnila v posledním půl roce čtvrtina mladých lidí a čtvrtina zaměstnanců s nižším vzděláním. Čtvrtina respondentů plánuje práci změnit v následujících šesti měsících. Místo hledají nejčastěji na kariérních stránkách a přes osobní kontakty. Průzkum se zabýval rovněž strachem ze ztráty zaměstnání, přičemž se o místo bojí pouze 12 % Čechů.
Během posledních šesti měsíců změnilo zaměstnavatele 18 % Čechů, 23 % respondentů tak plánuje učinit v následujícím půl roce. Vyplývá to průzkumu Employer Brand Research 2023 personální agentury Randstad, zkráceně REBR. Nejvíce fluktuují osoby s nižším vzděláním (24 %) a mladí lidé ve věku 18–24 let (25 %), zatímco u zaměstnanců ve věku 55 let se podíl snižuje na pouhých 5 %. Hlavním důvodem pro odchod je příliš nízké ohodnocení vzhledem k rostoucím životním nákladům (46 %). Tato příčina je přitom častěji uváděna ženami (50 %) než muži (43 %). Na druhé straně, nízké ohodnocení považuje za důvod k odchodu pouze 29 % zaměstnanců z generace Z a 29 % respondentů s nižším vzděláním, což je mnohem méně než u ostatních skupin dotazovaných. Druhým nejčastěji uváděným důvodem je obdržení nabídky, která se nedá odmítnout (38 %).
Více než třetina Čechů by odešla, pokud by jim konkurence nabídla lepší podmínky. Ačkoliv to dosud nebyl příliš rozšířený trend, v současnosti firmám skutečně hrozí ztráta zaměstnanců právě kvůli lákavým nabídkám založeným na přeplacení stávajícího zaměstnavatele.
Češi nejčastěji hledají nové pracovní příležitosti přes firemní kariérní stránky (39 %) následují osobní doporučení přes známe a přátelé (37 %), vyhledávač Google (35 %), sociální média, převážně facebook.com (34 %), úřady práce (33 %) a pracovní portály (27 %). Pracovní agentury využívají ze 25 %. Práci pak nejčastěji nacházejí díky osobním kontaktům (29 %), kariérním stránkám (21 %) a úřadům práce (20 %).
REBR se zaměřil rovněž na obavu ze ztráty zaměstnání. Nejméně se jí obávají muži (11 %) ve věku 25–54 let (11 %) s magisterským titulem či vyšším vzděláním (9 %). Více se ztráty místa obávají ženy (13 %) ve věku 18–24 let (16 %) se středním a nižším vzděláním (19 %).
Tyto výsledky odpovídají tomu, že největší poptávka je momentálně po zkušených zaměstnancích a kvalifikovaných odbornících. Trh práce je však přehřátý, nezaměstnanost nízká a hlad po pracovnících vysoký, což odpovídá nízké míře těchto obav.
Zajímá vás více detailů o průzkumu Randstad Employer Brand Research? Chcete vědět, jaké společnosti letos zaměstnanci v průzkumu označili jako nejatraktivnějšího zaměstnavatele? Veškeré informace najdete zde.