Finanční stabilita firmy a jistota práce jsou pro Čechy stejně důležité jako mzdy a benefity. Na současném zaměstnání jim nejvíce vyhovuje lokalita, stěhovat se nehodlají
Personální agentura Randstad provedla letos již pošesté průzkum Randstad Employer Brand Research, který se zaměřuje na faktory ovlivňující pracovníky při výběru zaměstnavatele. Stejně jako v minulých letech, s výjimkou covidového roku 2020, si respondenti stále nejvíce cení výše mzdy a nabídky zaměstnaneckých benefitů, jejich význam se však postupně snižuje. Téměř na stejnou úroveň se letos vyšplhala finanční stabilita firmy a jistota zaměstnání, v porovnání s výsledky z roku 2018 vzrůstá důležitost příjemné pracovní atmosféry. Na druhou stranu se každoročně podstatně snižuje význam zajímavosti náplně práce.
Faktor finanční stability podniku dohnal při výběru zaměstnání význam atraktivní mzdy a benefitů. Vyplývá to z analýzy preferencí při výběru zaměstnavatele, kterou realizuje personální agentura Randstad v rámci průzkumu Employer Brand Research, zkráceně REBR mezi pracovníky z více než 30 zemí světa. Česká republika se do průzkumu zapojila poprvé v roce 2018. V rámci srovnávání faktorů důležitých při výběru zaměstnavatele se REBR 2023 zaměřuje na pět klíčových aspektů: atraktivitu mzdy a benefitů, finanční stabilitu, jistotu práce, pracovní atmosféru a zajímavý obsah práce. Mzda a benefity jsou stejně jako v posledních třech letech hlavním kritériem při hledání ideálního zaměstnavatele, přičemž význam tohoto faktoru roste s věkem. Jeho relevance však postupně klesá, v letošním roce je klíčový pro 68 % Čechů. Opačný, tj. rostoucí trend lze pozorovat u finanční stability firmy.
Zaměstnanci se v důsledku ekonomické situace ovlivněné vysokou inflací a zdražováním obávají o budoucnost svého zaměstnavatele, 66 % respondentů proto uvedlo, že je pro ně klíčové finanční zdraví podniku, ve kterém pracují. Tento faktor se tak dostává na stejnou úroveň jako atraktivita mzdy a benefitů a jde ruku v ruce s jistotou udržení práce, která letos dosáhla hodnoty 63 %. Stejně jako v předchozích dvou letech je pro respondenty klíčová příjemná pracovní atmosféra, naopak postupně klesá důležitost zajímavé pracovní náplně. Zmíněné faktory jsou důležitější pro modré límečky, tedy pro manuálně pracující zaměstnance, a pro ženy.
Respondenti v průzkumu REBR 2023 odpovídali rovněž na otázku, do jaké míry jejich zaměstnavatelé uvedené požadavky splňují. Podle výsledků jsou spokojeni s finanční stabilitou firmy, jistotou zaměstnání i příjemnou pracovní atmosférou. Nejvíce ovšem oceňují lokalitu pracovního umístění.
Češi se za prací neradi stěhují. To, že lokalita vyšla jako nejlépe hodnocený faktor, je pro zaměstnavatele důležitým signálem. Obecně jsou zaměstnavatelé hodnoceni poměrně vysoko a víceméně podle profilu ideálního zaměstnavatele. Pouze v oblasti mezd a benefitů dosahují zaměstnavatelé horších výsledků, což se však dá očekávat téměř na každém trhu. Údaje o požadavcích zaměstnanců a o tom, jak vnímají nabídku zaměstnavatelů, přinášejí podnikům zásadní informace pro budování značky firmy a pro oslovení kvalitních uchazečů o zaměstnání. Porovnáním toho, jak zaměstnanci nabídku zaměstnavatelů vnímají, se navíc mohou řídit při odstraňování nedostatků v rámci firmy i v její prezentaci navenek.
Výsledky ankety Randstad Award 2023 o nejlepšího zaměstnavatele v České republice kopírují výsledky průzkumu REBR 2023. Letošním vítězem se stala společnost LEGO, pracovníci ji hodnotili jako firmu, která má vynikající pověst, finanční stabilitu a je schopná nabídnout jistotu zaměstnání.
Zajímá vás více detailů o průzkumu Randstad Employer Brand Research? Chcete vědět, jaké společnosti letos zaměstnanci v průzkumu označili jako nejatraktivnějšího zaměstnavatele? Veškeré informace najdete zde.