České firmy čelí největším výzvám na trhu práce za poslední roky – udržení talentů, rostoucím mzdovým nákladům a zavádění umělé inteligence. Podle průzkumu HR Trends 2025 společnosti Randstad plánuje téměř 90 % firem zvyšování mezd, ale zároveň se snižuje ochota k jejich výraznějšímu nárůstu. Zájem o umělou inteligenci mezi firmami stoupá, její využití plánuje přes 60 % společností. Firmy také hledají nové způsoby, jak přilákat zaměstnance – klíčovou roli hrají benefity, flexibilita a vzdělávání.

dva kolegové v kanceláři
dva kolegové v kanceláři

Podle nejnovějšího průzkumu HR Trends 2025 společnosti Randstad plánuje letos 88 % českých firem zvyšovat mzdy zaměstnanců, což je více než v loňském roce.

quote icon

Nejčastěji by se mělo jednat o navýšení v rozmezí 1–5 %, což očekává 70 % firem. Tento trend ukazuje, že se zaměstnavatelé snaží reagovat na rostoucí životní náklady. Zároveň klesá ochota firem k razantnějšímu navyšování platů. Zatímco v loňském roce plánovalo 40 % firem zvýšit mzdy o 6–10 %, letos jich tuto úroveň růstu zvažuje jen 17 %.

Martin Jánský
generální ředitel společnosti Randstad Česká republika

Firmy tak balancují mezi nutností udržet klíčové zaměstnance a rostoucími mzdovými náklady v ekonomicky nejistém prostředí.

V letošním roce čelí zaměstnavatelé na zamrzlém trhu práce ještě výraznějším tlakům než v předchozím období. 71 % firem považuje za hlavní výzvu udržení klíčových zaměstnanců a rozvoj talentovaných leaderů, což je o 7 procentních bodů (p. b.) více než vloni. Zároveň 63 % zaměstnavatelů zmiňuje obavy z problémů při získávání nových talentů, což oproti loňsku představuje skok o 21 p. b.

Stále diskutovanějším tématem je také implementace umělé inteligence. Z jejího zavádění a dopadu na pracovní trh má obavy 19 % respondentů.

nábory a vývoj tržeb.

quote icon

Podle HR Trends plánuje letos 25 % firem navyšovat počet zaměstnanců, zatímco 14 % očekává propouštění. Většina společností (62 %) však nechystá ve stavech zaměstnanců žádné změny.

Martin Jánský
generální ředitel společnosti Randstad Česká republika

Hlavním důvodem náborů je růst firem, přičemž nové zaměstnance hledají především ve výrobě (47 %), což je na druhé straně o 12 p. b. méně než vloni. Naopak největší nárůst poptávky po zaměstnancích eviduje průzkum v logistice (z 18 % na 40 %), prodeji (z 13 % na 27 %) a v IT (z 10 % na 22 %). 

quote icon

Tento trend odráží i vývoj tržeb, růst hlásí 63 % prodejních společností a polovina IT firem. Naopak nejmenší poptávku po nových zaměstnancích vykazují právní oddělení.

Martin Jánský
generální ředitel společnosti Randstad Česká republika

Firmy se při náborech plánují nejčastěji spoléhat na pracovní portály (82 %) a doporučení zaměstnanců (81 %). Největší překážkou pro ně zůstávají nereálná mzdová očekávání uchazečů (72 %), jejich nedostatečné pracovní zkušenosti (53 %) a nedostatečná kvalifikace (53 %).

strategie lidského kapitálu.

Respondenti označili v průzkumu HR Trends za nejdůležitější faktor pro uchazeče konkurenceschopnou mzdu a zaměstnanecké benefity. Tento aspekt považuje za klíčový 88 % dotázaných, což představuje oproti loňskému roku nárůst o 7 p. b. Dále je pro zaměstnance důležitá příjemná atmosféra na pracovišti (75 %). Rovněž jistota dlouhodobého zaměstnání je uchazeče stále důležitější, oproti 2024 přitahuje o 12 p. b. více lidí, tedy 60 %.

Společnosti plánují nabízet především bonusy a prémie za individuální výkon (80 %), příspěvek na důchodové pojištění (64 %), služební vůz (63 %) a podnikové stravování (58 %). Co se týče nefinačních benefitů, firmy budou v letošním roce nabízet hlavně školení (75 %), flexibilní pracovní dobu (75 %), home office (72 %) a sick days (61 %). Školení se budou zaměřovat hlavně na umělou inteligenci, wellbeing a péči o duševní zdraví a na manažerské a vůdčí dovednosti. Příležitost ke vzdělání a rozvoji v oblasti AI nabízí v současné době zaměstnancům již 42 % společností.

umělá inteligence na trhu práce.

19 % (oproti 14 % v roce 2024) dotazovaných společností podporuje využívání umělé inteligence a plánuje její rozšíření ve velkém rozsahu. Dalších 42 % (oproti 33 % v roce 2024) jich je otevřeno používání umělé inteligence, ale pouze v určitých oblastech. A 35 % (oproti 47 % v roce 2024) dotazovaných společností zatím nemá ucelený a jasný názor na využití umělé inteligence. 4 % (oproti 5 % v roce 2024) dotazovaných společností neočekává, že by v budoucnu umělou inteligenci využívaly. 

quote icon

Zvyšující se zájem o umělou inteligenci je signálem, že firmy hledají nové cesty, jak zvýšit efektivitu a inovovat své procesy.

Martin Jánský
generální ředitel společnosti Randstad Česká republika

zajímají vás kompletní výsledky průzkumu Randstad HR Trends 2025?

mám zájem o výsledky