Blíží se vám mateřská? Nebo se chystáte na rodičovskou dovolenou? Zjistili jsme o dětech a práci vše – z našeho přehledu se dozvíte, zda máte nárok na mateřskou, kolik si můžete přivydělat na rodičovské dovolené, jestli dosáhnete na rodičovský příspěvek i to, za jakých podmínek mohou na rodičovskou otcové.

745.jpg
745.jpg

TIP: I když ještě nemáte rodinu, myslete při pracovních pohovorech na to, že ji jednou mít budete. Sledujte proto ve vybrané firmě, jak přistupuje k dětem. Je dostatečně „baby-friendly“? Má dětské koutky nebo vlastní školku? Chystá pro ně dětské dny či jiný program?

Těhotenství

Žádný zákon vám sice neukládá, kdy oznámit šéfovi, že čekáte miminko, ale fér by bylo informovat ho už po ukončení třetího měsíce těhotenství. Dáte mu tak šanci, aby se mohl připravit na váš odchod, a nevyvoláte tak v práci zlou krev. Veškeré těhotenské kontroly jsou běžnou osobní překážkou v práci, máte tedy nárok na placené volno.

Práce v těhotenství

Během těhotenství ženy ze zákona nesmějí pracovat na nočních směnách, nosit těžká břemena nebo pracovat v nebezpečném prostředí. Prostudujte si vyhlášku č. 288/2003 Sb. Podle zákoníku práce vás také těhotenství chrání před výpovědí – to ale neplatí, když se dopustíte hrubého porušení pracovních povinností nebo když firma zkrachuje.

Mateřská dovolená

Čerpat ji mohou jen ženy, které na ni nastupují zpravidla šest až osm týdnů před očekávaným dnem porodu. S nástupem na mateřskou začnete čerpat tzv. peněžitou pomoc v mateřství, která dělá zhruba 70 % vašeho hrubého příjmu. Peníze budete dostávat 28 týdnů, v případě dvojčat a vícerčat pak 37 týdnů.

To vše má jeden háček – podmínkou pro vyplácení mateřské je účast na nemocenském pojištění po dobu 270 dnů během posledních dvou let před porodem. Zatímco u zaměstnankyň to nebývá žádný problém, mnoho maminek pracujících jako OSVČ si nemocenské pojištění nehradí a na mateřskou tak nedosáhnou.

Podnikání na mateřské

Během mateřské dovolené si můžete přivydělávat podnikáním, aniž by se to nějak dotklo peněžité pomoci v mateřství. Nemusí to přitom být již rozjeté podnikání, můžete s ním klidně na mateřské začít.

Rodičovská dovolená

Jakmile vám skončí mateřská, můžete se vrátit do práce (a zaměstnavatel vás musí zařadit zpět na původní pozici) nebo přejdete plynule do rodičovské. Ženy, které nezískají mateřskou, čerpají rodičovskou hned po porodu.

Výše rodičovského příspěvku je přitom pro všechny stejná – 220 tisíc korun. Můžete ji vyčerpat rychle, když si zvolíte měsíční dávku v maximální výši 11 500 korun. Na tu ale také nedosáhnou všichni rodiče – měsíční příspěvek totiž nesmí být vyšší než 70 % vaší hrubé mzdy. Nejzazší termín na vyčerpání celého rodičovského příspěvku jsou čtyři roky.

TIP: Od roku 2018 budou moci rodiče dvojčat a vícerčat čerpat vyšší rodičovský příspěvek – 330 tisíc korun. Pokud již dvojčata či vícerčata máte, budete moci požádat o dodatečné zvýšení příspěvku, jestliže vaše děti nebudou starší než čtyři roky.

Kde o rodičovský příspěvek zažádat

Na úřadech práce – musíte přitom přinést rodný list dítěte, občanský průkaz rodiče, který bude příspěvek čerpat, a potvrzení od České správy sociálního pojištění, že máte nárok na dávku. Toto potvrzení ovlivňuje výši rodičovského příspěvku.

Narození dalšího dítěte

Pokud se vám v průběhu rodičovské dovolené narodí další dítě, nárok na rodičovský příspěvek na starší dítě zanikne. Proto je dobré si po zjištění těhotenství příspěvek co nejdříve navýšit, abyste stihli vybrat většinu z 220 tisíc korun. Po narození samozřejmě nezůstanete finančně „na suchu“, ale začnete pobírat nový příspěvek na novorozence. Pamatujte ale na to, že musíte novorozence znovu nahlásit odboru sociální podpory na úřadu práce.

Přivýdělek na rodičovské dovolené

Pobírání rodičovského příspěvku vás nijak neomezuje, můžete pracovat u svého i jiného zaměstnavatele, nebo podnikat. Neexistuje ani žádná hranice příjmů, kterou nesmíte na rodičovské překročit. Na druhou stranu musíte po dobu své práce zajistit, aby o dítě pečovala jiná zletilá osoba.

Otec na rodičovské dovolené

Na rodičovskou dovolenou mohou nastoupit oba rodiče. Záleží tedy jen na vaší dohodě. Když se rozhodnete, že doma bude otec, zaměstnavatel mu nesmí bránit. Tatínek přitom může požádat o dovolenou až do tří let dítěte. Platí pro něj stejná pravidla jako pro maminku – může pobírat rodičovský příspěvek a přivydělávat si.

Oba rodiče na rodičovské dovolené

Jestliže chcete zůstat s dítětem oba, je to samozřejmě možné, nicméně rodičovský příspěvek dvakrát čerpat nemůžete – ten náleží vždy jen jednomu z vás.

Změna délky rodičovské dovolené

Standardní délka, s níž počítají tuzemští zaměstnavatelé, jsou tři roky. Na rodičovské můžete samozřejmě strávit i mnohem kratší dobu, stejně tak si ji můžete také prodloužit. Ať už si ale rodičovskou zkracujete, nebo prodlužujete, musíte se nejdříve domluvit se zaměstnavatelem.

Návrat z rodičovské dovolené

Zaměstnavatel vás po návratu z rodičovské nemusí zařadit na původní pozici, ale musí vám poskytnout místo zahrnující stejnou náplň práce. Například jako asistentka tak můžete po návratu pracovat v jiném oddělení.