První kroky firem, které hledají zaměstnance, velmi často vedou na LinkedIn. Právě na této sociální síti se koncentruje velké množství kandidátů ze všech možných oborů, kteří disponují nejrůznějšími dovednostmi, zkušenostmi a znalostmi. Pokud uvažujete o změně zaměstnání, aktualizace vašeho profilu na LinkedIn by měla figurovat na horních příčkách vašeho žebříčku priorit. Nejenže ho zaměstnavatelé často využívají k tomu, aby si prověřili kandidáty, ale také vás díky vaší propracované stránce mohou začít oslovovat s relevantními pracovními nabídkami.
Proč se LinkedIn mezi personalisty těší takové oblibě? Jednou z jeho největších výhod je bezesporu aktuálnost. Na rozdíl od životopisů, které lidé obvykle opráší až ve chvíli, kdy aktivně hledají zaměstnání, většina pracujících profesionálů udržuje informace na své LinkedIn stránce relativně čerstvé. Pravidelně aktualizovaný profil vám tak může dát náskok oproti jinému kandidátovi, který si při jeho vytváření jen vyplnil základní informace a dál se o něj příliš nestará.
malé změny mohou udělat velký rozdíl.
Pokud jde o vylepšení vašeho profilu na síti LinkedIn, vezměte to opravdu od základů a projděte si nejprve všechny úvodní informace. Jedná se o nejvíce viditelné části vaší stránky a jen drobná změna či vylepšení může výrazně zvýšit vaše šance zaujmout ty správné osoby.
- V prvé řadě si upravte URL adresu svého profilu tak, aby vás ostatní mohli snadno identifikovat ve výsledcích vyhledávání. Ideálně pro novou adresu zvolte snadno zapamatovatelnou variantu vašeho jména. Nezapomeňte ji pak uvádět i ve svém životopise a ve všech e-mailech určených personalistům.
- Napište přesvědčivý titulek, který není jen názvem vaší pozice.
- Do profilového obrázku rozhodně nepoužívejte narychlo vyfocené selfie, ale profesionální fotografii pořízenou v jasně osvětleném prostředí. Dbejte na adekvátní oděv a nezapomeňte ani na úsměv, tím rozhodně nic nezkazíte.
- Vložte fotografii i na pozadí. Právě tento krok mnoho lidí vynechává, což je velká škoda, jelikož dodá vašemu profilu konečnou podobu. Jen se ujistěte, že jste zvolili profesionální obrázek, který odpovídá vašemu oboru.
- Zkontrolujte, zda je váš e-mail, telefonní číslo a další kontaktní údaje aktuální.
náš tip:
Pokud se chystáte na své LinkedIn stránce provádět více aktualizací, nezapomeňte v nastavení svého profilu deaktivovat upozorňování kontaktů. Zabráníte tak tomu, aby byli lidé ve vašich kontaktech bombardováni nespočetnými e-maily s podrobnostmi o tom, jaké změny jste právě udělali. To se vám bude hodit i v případě, že chcete vaše hledání práce udržet zatím v tajnosti, například proto, aby se o něm nedozvěděl váš současný nadřízený.
vylaďte informace o sobě.
- Sekce, kam vepisujete informace o sobě, by měla vykreslit obraz o vaší osobnosti. Berte ji jako příležitost udělat první dojem. Vlastně je to psaná obdoba otázky „povězte mi něco o sobě“, na kterou se personalisté obvykle ptají u pohovoru. Pokud se vám je nepodaří zaujmout, možná už nebudou číst dál.
- Informace o sobě pište v první osobě. Můžete k nim připojit relevantní fotografie, videa nebo portfolio, pokud je máte.
předveďte své pracovní zkušenosti.
- Nebojte se jít do detailů a klidně sdílejte podrobnější informace, zejména pokud jde o vaše dovednosti a úspěchy.
- Využívejte při psaní seznamy s odrážkami. Jedná se o přehledný formát, který snadno a rychle zprostředkuje klíčové informace.
- Vyhněte se dlouhým a hutným odstavcům. Obtížně se čtou a většina personalistů se jimi nebude chtít zabývat.
- Vytvořte samostatný přehled pro každou pozici, kterou jste zastávali, i když některé z nich byly pro stejnou společnost.
- Nebojte se převzít informace ze svého životopisu. Přeci jen není možné popisovat stejné pracovní zkušenosti pokaždé jinak. Náboroví pracovníci a personalisté vás rozhodně neodsoudí za opakované využití dobře zpracovaného obsahu.
- Přesto by váš profil na síti LinkedIn neměl působit jen jako kopie vašeho životopisu. Ve většině případů by měl obsahovat větší podrobnosti než vaše CV.
- Ujistěte se, že je váš profil uspořádán tak, aby se to nejdůležitější zobrazovalo na začátku.
náš tip:
Přehled vašich pozic rozhodně nemusí být seřazen chronologicky. Na prvním místě vyzdvihněte role, které považujete za nejdůležitější pro získání pracovních pozic, o které nejvíc stojíte.
aktualizujte své dovednosti a sbírejte potvrzení.
- Sledujte svá potvrzení a doporučení. Odstraňte všechna, která nejsou lichotivá nebo relevantní.
- Nejlepším způsobem, jak získat potvrzení, je být sami aktivní. Podpořte své známé a oni vás možná na oplátku také podpoří.
- Nezapomeňte aktualizovat a přidávat své dovednosti, jakmile se naučíte něco nového.
budujte své kontakty.
- Spojte se s kolegy, dodavateli nebo klienty, se kterými pravidelně pracujete.
- V rámci LinkedIn etikety není tabu navazovat kontakty ani s lidmi, které neznáte úplně dobře. Nemusíte se tak bát požádat o spojení například nového klienta, se kterým jste se právě seznámili, případně někoho, kdo pracuje pro společnost, která vás zajímá.
- Při navazování kontaktů na LinkedIn platí, že důležitá je kvalita, ne kvantita.
nezapomeňte na mimopracovní aktivity.
- Vykonávali jste někdy dobrovolnickou práci? Získali jste nějaká ocenění? Máte certifikáty od profesních organizací? Nezapomeňte je zmínit!
- Máte profesionální webové stránky nebo přispíváte na nějaké blogy? Pochlubte se s nimi a přidejte link na váš LinkedIn profil.
Ačkoli je propracovaný profil na síti LinkedIn mocným nástrojem, který vám usnadní hledání uplatnění, pokud chcete dosáhnout nejlepších výsledků a získat zajímavou práci, buďte především sami proaktivní v oslovování potenciálních zaměstnavatelů. Začlenění našich tipů pro zlepšení profilu na LinkedIn vám pomůže zvýšit vaši viditelnost a zaujmout je.
Hledáte nové uplatnění? Podívejte se na naše nabídky práce z mnoha oborů po celé ČR nebo nám pošlete CV. Zajímají vás další články a tipy, které vám pomohou získat práci a budovat kariéru? Chcete dostávat informace o pozicích v naší nabídce? Přihlaste se k odběru novinek.