Všichni čas od času v práci prožíváme osamění nebo úzkost. A je obzvlášť těžké se s nimi vypořádat, když jste obklopeni kolegy, kteří se zdají být naprosto v pohodě. Pokud se stále cítíte vyloučení, může si to po nějaké době začít vybírat daň a snadno vyvolat další negativní emoce.
Jako lidé máme zapsáno v DNA, že chceme být součástí skupiny. Jde o naprosto přirozenou součást naší zakořeněné lidské povahy. Tato potřeba našim předkům po tisíce let zajišťovala přežití. Nepříjemný pocit osamění, který prožíváme, když si připadáme vyloučení, je zčásti pozůstatkem z doby, kdy zůstat sám znamenalo jistou smrt.
osamělost a úzkost v práci.
Pocit osamění může být pohlcující. V metaforickém vyobrazení pracovního týdne vám dokáže snadno obarvit vše do šeda a zcela vysát radost ze života. S ubývající radostí klesá i úroveň energie a celková produktivita, což vytváří koloběh beznaděje a obav, že se vše bude už jen zhoršovat.
Pokud jste obklopeni kolegy, kteří si spolu zjevně vytvořili silné vazby, a vidíte, že všichni kolem vás spolu pozitivně komunikují, může to vaše nepříjemné pocity eskalovat. Vaše vnímání, že vám něco takového chybí, se tím prohlubuje a následkem toho se uzavíráte do sebe. Neustálé přemýšlení o tom, že se cítíte vyloučení, vás nakonec ještě více otupuje vůči tomu, jaká je vaše reálná situace.
Neházejte ale flintu do žita. Nic není beznadějné a krom toho, svět, ani ten pracovní, rozhodně nestojí jen na diskuzích v kuchyňce. A vaše začlenění do nich možná ani není tím všelékem, který doopravdy hledáte. Zdroj síly a energie můžete objevit i uvnitř sebe, místo toho, abyste byli závislí pouze na vnějších interakcích.
porozumění sobě samému.
Na značné části toho, co vás trápí, můžete pracovat ze soukromí vlastní mysli. Nudu, deprese a osamělost lze přičíst také tomu, že jste uvízli v nenaplňující rutině.
Jako lidé jsme tvorové zvyku. Zvyk může být užitečný a do jisté míry se podílí na formování naší osobnosti. To ale není totéž, jako uvíznout v zajeté rutině a opakovat stejné věci den co den. Probudit se do dalšího rána a už dopředu vědět, že dnešek bude jen další nudnou kopií dne včerejšího, určitě žádné nadšení nevyvolává.
Neuvěřitelně efektivní a zároveň jednoduchá taktika, jak se zbavit šedého filtru pracovní rutiny, je uznání a obdiv. Dopřejte si chvíli, zastavte se a oceňte něco, co jste třeba předtím přecházeli. Uvidíte, jak se hned změní vaše perspektiva, když si najednou povšimnete něčeho, co jste běžně nevnímali.
Držet se v zajetých kolejích, zejména pak v pracovním prostředí, vám dobře slouží k dokončení každodenních úkolů. Také to ale znamená ignorovat velké množství podnětů a informací, které pro vykonávání vašich obvyklých úkonů nutně nepotřebujete.
Pokud se naučíte vážit si svého postavení v životě a toho, že tu vůbec jste, získáte přístup k hlubokému zdroji spokojenosti. Jakmile si tuto strategii osvojíte, zjistíte, že je velmi účinná i v boji proti pocitům osamělosti v práci.
pravidlo protikladů.
Pozadí všech událostí ovlivňují zvláštní základní pravidla, která někdy může být obtížné pochytit. Dostáváte to, co dáváte. Ztrácíte to, co si berete. Všechno má svůj protiklad a tendenci fungovat v souladu s touto zdánlivě podivnou zvláštností reality.
Abyste k někomu cítili náklonnost, musíte mu ji dát. Totéž platí pro lásku a přátelství. Pokud v práci hledáte přátelství, sami ho dávejte, aniž byste očekávali cokoliv na oplátku. Pamatujte, že všichni kolem vás jsou stejně omylní jako vy sami a také mohou dělat chyby. Chovejte se k nim s laskavostí, s jakou si přejete, aby se chovali oni k vám, a uvidíte, co se stane. Možná budete překvapeni!
laskavost v práci.
Máme velké štěstí, že naše zásobárna laskavosti může být bezedná. Celé kouzlo spočívá v tom, že si tuto skutečnost dokážeme uvědomit a také ji využít. Nabídnout vlídné slovo nebo milý úsměv našim bližním nás nic nestojí a i takový malý projev lidskosti může někomu zcela změnit den. A to je klíčem k vytváření a kultivování dobrých vztahů mezi lidmi.
Osamělost nemá tváří v tvář této síle žádnou šanci. Místo toho, abyste toužili stát se součástí skupiny, věnujte pozornost svým interakcím s lidmi. Představte si sami sebe jako střed skupiny a pečujte o ni jako o zahradu. Zasadit první semínka do země může představovat něco tak prostého, jako třeba někoho pozdravit nebo mu nabídnout šálek čaje.
Možná vás to překvapí, ale to samé platí i v případě, že pracujete na dálku nebo z domova. Pozitivita je k dispozici kdekoliv, stačí, když sami sobě umožníte začít ji vnímat. Pamatujte si, že v tom nejste sami. Na vašem pracovišti jsou další lidé, kteří se cítí stejně nebo podobně jako vy. O „zahrádku“ své pozitivity můžete pečovat i v případě, že pracujete sami. Je jen na vás, zda se rozhodnete věnovat svou energii posilování pocitů své osamělosti, nebo otevřete své srdce a vpustíte ostatní lidi dovnitř. Neočekávejte ale nic na oplátku.
jsme v tom společně.
I když se vás momentálně náš článek netýká a pocity osamění v práci osobně neprožíváte, rozhlédněte se kolem sebe a pokud si všimnete někoho, kdo se vám zdá skleslý, vězte, že mu možná dokážete změnit celý den pouze tím, že ho pozdravíte. Trik spočívá v tom chovat se ke všem lidem tak, jak bychom chtěli, aby se oni chovali k nám.
Hledáte nové uplatnění? Podívejte se na naše nabídky práce z mnoha oborů po celé ČR nebo nám pošlete CV. Zajímají vás další články a tipy, které vám pomohou získat práci a budovat kariéru? Chcete dostávat informace o pozicích v naší nabídce? Přihlaste se k odběru novinek.