Začátek roku patří mezi období, kdy se lidé nejvíce pouští do hledání práce. Rozhodli jsme se proto připravit pro vás doporučení, která vám pomohou vyniknout mezi ostatními kandidáty a usnadní vám hledání nového uplatnění. Vybrali jsme nejčastější dotazy, které uchazeče o zaměstnání zajímají, a zeptali se na ně přímo u zdroje. Oslovili jsme našeho kolegu a zkušeného personalistu Ondřeje Harudu, který se v Randstad zabývá právě nábory a s uchazeči o práci i jejich potenciálními zaměstnavateli je v každodenním kontaktu. Přečtěte si jeho rady a zvyšte své šance najít si práci snů! 

muž jásá u pracovního stolu
muž jásá u pracovního stolu

rozhovor s personalistou Ondřejem Harudou o tom, jak uspět při hledání práce:

jak poznat, že nastal ten správný moment změnit práci?

Pokud se každý den stává rutinou, do práce chodíte bezmyšlenkovitě a bez energie, nejspíš nastal čas začít uvažovat o změně. Příčiny mohou být různé. Možná vám zaměstnavatel neumí práci zpestřit, možná už ji vy sami nevykonáváte s takovým zapálením jako dříve. Ať tak, či onak, určitě není dobré vyčerpávat se dlouhodobě v zaměstnání, které vás ničím netěší. 

Jestliže si pohráváte s myšlenkou na změnu, zamyslete se i nad tím, jestli má vaše profese perspektivu do budoucna a zda se bude vyvíjet. Také záleží, v jaké fázi vašeho života se zrovna nacházíte vy sami. Zajímá vás zrovna budování kariéry, můžete či naopak nechcete práci obětovat čas například na úkor založení rodiny? Na tom všem byste měli stavět své rozhodnutí. Změny bývají obtížné a musíte si být jisti, že jste do nich v dané chvíli ochotni investovat.

jaké chyby dělají kandidáti v životopise?

Pokud jde o životopis, stručnost a údernost je klíčová. Personalisté mají omezený čas, proto je nutné životopis strukturovat přehledně a jasně, aby na první dobrou viděli, kdo jste. Před pár lety bych řekl, že životopis může mít až dvě stránky, dneska ale všem radím, ať píšou CV zásadně jen na jednu stránku, aby personalista nemusel nikam scrollovat a měl šanci se o vás dozvědět co nejvíce v co nejkratším čase. Nabízí se plno možností, jak životopis zestručnit. Na internetu jsou zdarma k dispozici různé šablony, které v tom pomohou. 

Dále bych zmínil dlouhé motivační dopisy, u kterých se na první dobrou pozná, že jsou psané umělou inteligencí. Motivační dopis by měl být fajn doplněk CV, ne životopis přepsaný do rozsáhlého dopisu. A když už si s ním dáváte práci, ujistěte se, že v něm reagujte na konkrétní pozici v konkrétní firmě. Stává se mi, že uchazeči do motivačního nebo průvodního dopisu uvedou název úplně jiné pozice, než na jakou se hlásí, z čehož je opět znát určitá laxnost a nezájem.

čeho by se kandidáti měli vyvarovat na pohovoru?

Poslední dobou si hodně všímám značné pasivity v průběhu pohovoru. Někdy to skoro vypadá, jako by kandidátům chyběla chuť do života. Je samozřejmé, že ne každá pozice vyžaduje energické a agilní jedince, ale pasivita během pohovoru může na personalistu působit jako nezájem, což rozhodně není dobrá vizitka. Klíčem, jak uspět u pohovoru, je tedy alespoň za mě pozitivní přístup a aktivita.

Stále mě také překvapuje, jak se i v dnešní době lidé bojí otevřeně komunikovat o svých finančních očekáváních a mají potřebu se předem obhajovat, než vysloví požadovanou částku. Uchazeči tak na pohovorech často vysvětlují, že mají vysokou hypotéku, co vše si potřebují koupit a podobně. To určitě není nejstrategičtější přístup.

jak tedy vyjednávat o penězích, ať už na pohovoru, nebo když chci stávajícího zaměstnavatele požádat o zvýšení mzdy?

To, že chcete za svou práci nějaký konkrétní obnos, nemusíte na pohovoru nijak obhajovat. Pokud byste se ocitli v pozici, kdy jste nuceni vyjednávat a říct, proč požadujete takovou částku, vyplatí se zmínit například to, že víte, v jaké výši se ohodnocení pro danou pozici na trhu pohybuje, že máte zkušenosti a znalosti na seniorní úrovni, že jste dokázali tohle a tamto, dokončili ten a ten projekt… 

To samé platí i v případě, když jdete za zaměstnavatelem a chcete se pobavit o přidání. Je přirozené chtít po nějakém čase více peněz, mzdy růst mají, to je správně. Nebojte se o financích hovořit, ale připravte si nějakou rozumnou analýzu, abyste byli pojištěni pro případ, že dojde na otázku „proč“.

co bys doporučil mladým lidem, kteří vstupují do světa práce?

Aby předem přemýšleli o své profesní dráze a vyhnuli se tak situacím, kdy musí každý půlrok začínat někde jinde, protože udělali ukvapené rozhodnutí. To znamená například dobře promyslet, kde se jim vyplatí začít, aby získali ty správné základy pro to, čemu se chtějí nadále věnovat. Je také důležité zvážit, zda je zvolený obor opravdu udržitelný, zda například není něčím do budoucna ohrožen. Proto by si měli mladí více vybírat, aby práce, pro kterou se rozhodnou, měla opravdu smysl. Nabídek je spousta a prostor na vlastní volbu opravdu je. 

jaký přístup při hledání práce bys doporučil starší generaci?

Lidem starších generací bych naopak doporučil, ať se při hledání práce obrní trpělivostí. Je důležité důkladně se připravit na pohovor, věnovat tomu větší úsilí a prozkoumat více firem. Mnohdy se totiž setkávám s tím, že si zaměstnavatelé raději zaučí absolventa, který přistupuje pružněji k získávání know-how, než aby přijali zkušeného člověka, který si s sebou přináší své návyky. V případě různých specialistů, zejména když ovládají znalosti či schopnosti, které nejsou na pracovním trhu úplně často k vidění, to ale funguje přesně naopak. Zaměstnavatelé mají o takové lidi velký zájem.

pokud bys měl kandidátům dát jedinou radu, jaká by to byla?

Buďte pozitivní! Osobnost a nastavení jsou klíčové, protože zkušenosti si může do CV napsat každý. Vezměte si například takovou pozici tesaře. Jedná se o práci, u které jsou zkušenosti opravdu to nejdůležitější. I přesto ale na pohovoru nemusí hrát největší roli. Když budu vybírat ze dvou tesařů, zvolím si totiž nakonec stejně toho, který mi více sedne osobnostně, protože se nebudu bát, že s ním budou problémy nebo že ho klienti nebudou mít rádi. Otevřený a pozitivní přístup vás odliší a dává vám náskok před ostatními kandidáty.

Hledáte nové uplatnění? Podívejte se na naše nabídky práce z mnoha oborů po celé ČR, prohlédněte si interní pozice v Randstad nebo nám pošlete CV. Zajímají vás další články a tipy, které vám pomohou získat práci a budovat kariéru? Chcete dostávat informace o pozicích v naší nabídce? Přihlaste se k odběru novinek.

rozhovor poskytl
Ondřej Haruda
Ondřej Haruda

Ondřej Haruda

executive consultant, member of president's club

Ondřej v Randstad působí šestým rokem. Začínal jako konzultant a měl na starosti nábory zaměstnanců do všech možných oborů i úrovní seniority. Postupem času se vyprofiloval na Executive Consultanta a nyní se zabývá nábory široké škály specialistů a manažerů ve středním a vyšším managementu.

Hledáte nové uplatnění? Staňte se členem našeho týmu! Přečtěte si, jak se u nás pracuje, co říkají naši zaměstnanci a jaká je aktuální nabídka volných pozic v naší firmě.

přidejte se do týmu Randstad

Zajímají vás další články a rady, které vám pomohou získat práci a budovat kariéru? Chcete dostávat informace o pozicích v naší nabídce?

přihlaste se k odběru