Duševní zdraví je jedním z nejzásadnějších předpokladů pro šťastný a kvalitní život. Ve čtvrtek 10. října si připomínáme Světový den duševního zdraví, který má za cíl informovat veřejnost o tom, jak důležité je starat se o svou psychickou kondici. Randstad ambasadorka Gunel Gahramanova při té příležitosti připravila přehled doporučení, jak o svou duševní pohodu může každý z nás pečovat, a to zejména v období podzimu, kdy musíme čelit chladnějšímu počasí a s ním často spojené chmurnější náladě.
proč je důležité starat se o své duševní zdraví v práci?
Když se staráte o své duševní zdraví, pomáháte tím sami sobě cítit se lépe ve všech aspektech svého života, pracovní oblast nevyjímaje. Udržovat se v dobré psychické kondici znamená být šťastnější, pracovat efektivněji a také mít lepší vztahy s kolegy. To vše může vést k větší spokojenosti nejen v práci, ale také mimo ni.
Žádná práce ale není jen procházkou růžovou zahradou a téměř každý člověk v ní někdy zažívá období zvýšeného stresu. Tento stres může vést postupně k vyhoření, pokud si nedáte pozor.
co je vyhoření a jak mu předejít?
Vyhoření nastane, když se cítíte velmi unavení a nešťastní kvůli přílišnému stresu v práci. Je to víc než jen pocit únavy. Vyhoření vás může rozladit a ovlivnit vaši práci i osobní život. Podívejte se na jednoduché způsoby, jak mu předejít.
1. udržujte rovnováhu mezi prací a osobním životem.
Stanovte si jasné hranice. Po pracovní době se snažte nečíst pracovní e-maily a nezvedat pracovní hovory.
2. mluvte o svých pocitech.
Nebojte se otevřeně mluvit o stresu nebo problémech v práci. Požádejte o pomoc, když ji potřebujete.
3. dbejte o své zdraví.
Pravidelně cvičte, jezte zdravě a dopřejte si dostatek spánku. Zdravé tělo pomáhá i zdravé mysli.
4. dělejte si přestávky.
Během dne si dělejte krátké pauzy. Využívejte svou dovolenou k odpočinku a načerpání nové energie.
5. naučte se zvládat stres.
Zkuste techniky, jako je meditace nebo hluboké dýchání. Najděte si koníčky, které vám pomohou relaxovat po práci.
V Randstadu se k dobré duševní kondici našich zaměstnanců snažíme přispívat vytvářením podmínek, které jim umožňují udržovat si zdravou rovnováhu mezi rodinným a pracovním životem. Budujeme bezpečné prostředí, ke každému zaměstnanci se snažíme přistupovat individuálně a pokud to jeho aktuální situace vyžaduje, poskytnout mu flexibilní pracovní možnosti tak, aby pro něj byla tato životní etapa co nejsnazší. V rámci interní kampaně „na mně záleží“ také pořádáme různé motivační aktivity pro zaměstnance. Dále máme vzdělávací portál, na kterém se může každý rozvíjet dle svých konkrétních potřeb, například právě v oblastech týkajících se duševní hygieny, wellbeingu, work-life balance a podobně.
podpora duševního zdraví během podzimu.
S příchodem podzimu mohou kratší dny a chladnější počasí ovlivnit naši náladu a hladinu energie. Drobnými úpravami svých každodenních návyků můžete chránit své duševní zdraví a užívat si krásy tohoto ročního období. Zde je několik způsobů, jak si během sezónní změny udržet dobrou psychickou pohodu:
1. zvyšte hladinu vitaminu D.
Méně slunečního světla znamená méně vitaminu D, který ovlivňuje náladu. Snažte se chodit ven na denní světlo, zvažte doplňky stravy a jezte potraviny bohaté na vitamin D, jako je losos a obohacené mléčné výrobky.
2. zůstaňte aktivní.
Cvičení může bojovat proti podzimnímu „propadu“ tím, že zvýší energii a zlepší náladu. I krátké procházky nebo cvičení v hale mohou mít velký význam.
3. upřednostněte spánek.
Delší noci mohou narušit spánek. Dodržujte důsledný režim, omezte čas strávený u obrazovky před spaním a vytvořte klidné prostředí pro spánek.
4. jezte s rozvahou.
Volte plnohodnotné potraviny, jako je zelenina, libové bílkoviny a zdravé tuky, abyste si udrželi stabilní energii a vyrovnanou náladu.
5. cvičte se v uvědomělosti.
Zvládejte stres pomocí technik všímavosti, jako je meditace, dechová cvičení nebo psaní deníku.
6. vyhledejte podporu.
Pokud se cítíte trvale na dně, neváhejte vyhledat podporu odborníka.
Pečovat o své duševní zdraví v práci je velmi důležité. Pomůže vám to předcházet vyhoření a budete se celkově cítit mnohem lépe. A jen když se cítíte dobře, můžete odvádět nejlepší výkony a svou práci si zároveň užívat. Pamatujte, že je normální zažívat občas stres. Pokud se ovšem budete aktivně starat o své mentální zdraví, dokážete se lépe vypořádat s pracovními výzvami a žít spokojenější život.
příspěvek na podporu duševního zdraví od VZP ČR
Věděli jste, že v rámci programu péče o duševní zdraví mohou pojištěnci VZP ČR získat příspěvek až 5 000 Kč na zvýšení dostupnosti psychosociální podpory? Jedná se o podporu (terapie) u spolupracujícího terapeuta v rámci tohoto programu, která může mírnit nebo odstranit problém, nemoc či poruchu. Podpora může být poskytnuta prezenčně či online, a to individuálně, společně s rodinou či skupinově.
Hledáte nové uplatnění? Podívejte se na naše nabídky práce z mnoha oborů po celé ČR nebo nám pošlete CV. Zajímají vás další články a tipy, které vám pomohou získat práci a budovat kariéru? Chcete dostávat informace o pozicích v naší nabídce? Přihlaste se k odběru novinek.