Jak pandemii koronaviru a následnou krizi prožívaly firmy z oboru výroby, technologií a logistiky? V naší anketě Pulse survey jsme se na to zeptali přímo jejich manažerů. Vyzpovídali jsme představitele 156 středních a velkých společností působících ve zmíněných sektorech a o výsledky bychom se teď s vámi rádi podělili.
Dvě pětiny logistických a výrobních firem se mohou považovat za šťastné, protože krize jejich fungování nijak nezabrzdila. Další pětina omezení sice pocítila, ale své podnikání opět zvládla rozjet na plné obrátky a očekává, že se na 100 % obvyklého výkonu dostane ještě do konce roku. Oproti tomu se nám 22 % společností svěřilo, že plnou činnost ještě neobnovily a zatím ani nedokážou odhadnout, kdy se jim to podaří. Vše u nich do velké míry závisí na tom, kdy dojde ke zrušení všech vládních opatření.
Nejzásadnější výzvy a opatření jako integrální součást operativy
První vlna pandemie, která proběhla na jaře, přinesla do fungování firem mnoho změn. Společnosti musely přijmout řadu zásadních opatření a investic na ochranu zdraví i bezpečnosti zaměstnanců a zachování bezproblémového provozu.
V podzimní vlně firmy typ přijímaných opatření nijak zásadně nezměnily a většina z nich se de facto stala integrální součástí způsobu jejich fungování. Kromě zmíněných kroků směřujících k ochraně zdraví a bezpečnosti zaměstnanců jednoznačně vedl přesun na práci z domova, který zavedlo 57 % podniků. Více jak dvě pětiny přistoupily ke kompletní restrukturalizaci procesů a produkce s cílem udržet byznys. K celkovému či dočasnému uzavření provozu bylo nuceno necelých 8 % firem.
Mezi největší výzvy, se kterými se podniky potýkaly, patřilo zajištění hladkého průběhu procesů a udržení produktivity. Vládní omezení zásadně ovlivnila i možnost kontaktu s klienty a dodavateli. Nalezení nových způsobů pro budování a udržování obchodních vztahů bez možnosti osobního setkání se pro mnohé stalo zcela zásadním úkolem.
Jaké novinky plánují firmy zavést?
I přes relativně slibné vyhlídky na oživení byznysu téměř třetina respondentů naší ankety očekává, že příští rok dojde k poklesu obratu v jejich sektoru. Firmy tak ani přes poměrně optimistické odhady rozhodně nedoufají v návrat starých dobrých časů a snaží se připravit na všechny alternativy. Naprostá většina se shodla v tom, že pro další úspěšné působení musí změnit dosavadní způsob fungování.
Velká část nově přijatých opatření se přitom bude týkat organizace práce. Vzhledem k tomu, že trend směřuje k jejímu přesunu do online prostředí, hlavní výzvou budoucnosti se zcela jistě stane otázka bezpečnosti a fungování v digitálním světě. Už nyní třetina respondentů naší ankety počítá s převedením více aktivit do online podoby.
Zavedení práce na dálku jako standardu ve svém oboru chystá pětina firem a stejný podíl podniků plánuje větší investice do nových technologií. V souladu s dosavadním vývojem situace pak nepřepkvapí, že třetina dotazovaných zavede přísnější opatření týkající se zdraví a bezpečnosti zaměstnanců.
O anketě Pulse survey společnosti Randstad:
Anketa společnosti Randstad byla provedena prostřednictvím online a telefonického dotazování v období 17.9. - 18.11.2020, zúčastnilo se jí 156 respondentů z řad vedoucích představitelů společností.