Jaké firmy budou při výběru zaměstnavatele lidé upřednostňovat v roce 2021? Na co by se měli soustředit zaměstnavatelé, kteří chtějí získat náskok před konkurencí a vybírat si z těch nejkvalitnějších kandidátů?
Na tyto palčivé otázky jsme se v našem průzkumu Talent Trends 2021 zeptali HR leadrů po celém světě. Nyní vám exkluzivně přinášíme jejich postřehy k tomu, jak bude letos vypadat pracovní trh, jakým výzvám budou zaměstnavatelé čelit, a na jaké strategie se jim vyplatí zaměřit při hledání talentů.
1. Zaměřit se na schopnosti, ne na pozice
V situaci, kdy vám chybí lidé a máte omezený rozpočet, potřebujete více než kdy dříve naplno využít veškeré své zdroje. A jedním z největších zdrojů každé firmy jsou schopnosti a znalosti lidí, kteří pro ni pracují.
Vítězným přístupem nejúspěšnějších personalistů tak nebude vymyslet, jak co nejvíce omezit náklady, ale jak je přerozdělit, aby přinášely co největší efekt. Vyhraje ten, kdo bude přijímat optimální mix stálých a nezávislých pracovníků a zaměří se více na jejich konkrétní dovednosti než na profesní zařazení. Orientace na schopnosti, které jsou využitelné napříč celým podnikem, přinese firmám vysokou profesionální úroveň a také pružnost.
Zaměstnávání nezávislých pracovníků bude v roce 2021 základem úspěchu firmy. Podniky, které dokáží sladit svou strategii s využíváním nezávislé pracovní síly, získají větší flexibilitu a odolnost v době, kdy jsou tyto kompetence velmi potřebné.
2. Zachovat si flexibilitu v měnícím se tržním prostředí
Krize ukázala, že flexibilita a produktivita mohou jít ruku v ruce. V minulém roce hrály prim společnosti, které dokázaly fungovat agilně a pružně. Tyto vlastnosti budou rozhodující i v nadcházejících měsících a letech. Nejen v byznysu jako takovém, ale hlavně při řízení pracovní síly. Vzhledem k nejisté situaci budou zaměstnavatelé v roce 2021 muset dobře zvažovat své potřeby. To znamená nabírat nové lidi s velkou opatrností, ale zase neváhat příliš, aby nepromeškali ten správný moment.
Potřeba flexibility se týká nejen nabírání nových lidí, ale i stávajících zaměstnanců a organizace jejich práce. Každá firma, která chce získávat ty nejlepší talenty, musí nabízet propracované možnosti flexibilní práce, mít dobře nastavený systém podpory a vyhovět potřebám lidí, kteří pracují z domova, starají se o malé děti nebo mají jiné důležité závazky.
3. Starat se o fyzické i duševní zdraví zaměstnanců
Dělá vaše společnost vše, co může, aby chránila zdraví a duševní pohodu svých zaměstnanců? Pokud ne, je na čase s tím začít. Lidé budou letos při volbě zaměstnavatele upřednostňovat firmy, které nabízí jistoty, bezpečné pracovní prostředí a dbají o zdraví a emoční pohodu svých pracovníků.
Někteří zaměstnanci si nové uspořádání práce na dálku chválí. Jiným způsobilo řadu problémů a podstatně větší stres, protože na home office nedokáží snadno oddělit pracovní život od soukromého a od práce se odpoutat. V roce 2021 by tak měli zaměstnavatelé více dbát na to, aby jejich zaměstnanci dostali dostatek prostoru k uspokojení svých soukromých potřeb a mohli si duševně odpočinout. To se jim mnohonásobně vrátí ve formě zdravější, spokojenější a tím pádem i produktivnější pracovní síly.
4. Udržet růst produktivity pomocí digitální transformace
Jedním z nejpřekvapivějších výsledků hromadného přesunu zaměstnanců z kanceláří na home office byl růst produktivity. Přestože se většina firem na počátku obávala spíše opačného efektu, práce z domácího prostředí výkon zaměstnanců nijak nesnížila, ale v mnohých případech naopak zlepšila.
Pokud zaměstnavatelé chtějí produktivitu nadále udržet na stejné úrovni, musí svým lidem zajistit takové technologické zázemí, které jim to umožní. Technologie sloužící ke spojení a spolupráci kolegů zůstane klíčem k lepším výsledkům i poté, co se velká část zaměstnanců vrátí zpět na pracoviště. V dohledné budoucnosti bude běžné pracovní uspořádání propojovat práci z domu i z kanceláře. Dát svým lidem možnost zůstat ve vzájemném kontaktu kdykoliv a odkudkoliv, se stane pro zaměstnavatele prioritou.
5. Rozhodovat o pracovní síle pomocí dat
Využívání dat z trhu práce a údajů o zaměstnancích se při přípravě HR strategií v posledních letech stalo v mnoha společnostech běžnou praxí. Ve světle pandemie však potřeba analyzovat údaje týkající se pracovníků a činit rozhodnutí založená na číslech ještě více roste. Jen s jejich pomocí mohou v současné situaci firmy získat vyčerpávající přehled o tom, co se děje s jejich zaměstnanci v jiných regionech nebo dokonce v dalších částech světa.
Díky moderním nástrojům dokáží zaměstnavatelé snadno sledovat důležité informace o svých zaměstnancích, například zdravotní údaje, a díky nim se lépe rozhodovat a reagovat na výzvy, které přináší COVID-19. Pomocí interních průzkumů mohou zjistit, jak jsou na tom jejich lidé po psychické stránce, jaká je úroveň jejich zapojení, a zda například neprožívají nadměrný stres. Nové technologie jim navíc umožňují zpětnou vazbu zaměstnanců rychle zpracovat a reagovat včas. V neposlední řadě jsou data důležitá pro plánování, rozšiřování či redukci pracovní síly, stejně jako pro získávání a udržení talentů.
Pokračování článku a dalších 5 důležitých talent trendů pro rok 2021 najdete zde.