Práce v cizině není pro Čechy
Podívat se do zahraničí na účet firmy a ještě za to dostat zaplaceno? To pro spoustu lidí může vypadat jako splněný sen. Podle našeho průzkumu Randstad Workmonitor by ale o zaměstnání, které vyžaduje služební cesty do ciziny, ve skutečnosti stálo jen 38 % českých zaměstnanců. A přestěhovat se za prací mimo republiku? Tak to Čechy nezajímá už vůbec. A nepřesvědčila by je k tomu ani zajímavá pracovní nabídka!
Cestou do práce procházíte místy, která jiní znají jen z televize, k obědu si dáte lahůdku, kterou byste doma nesehnali ani ve vyhlášené restauraci, a večer usínáte se vzrušujícím ruchem některé ze světových metropolí za okny. I takhle může vypadat “běžný“ pracovní den člověka, který jezdí často na služební cesty do zahraničí.
Mezi českými zaměstnanci je jich zhruba pětina, ale nutno dodat, že ani oni nemají vždy na růžích ustláno. Časté pracovní cesty mohou být psychicky i fyzicky velmi náročné a určitě nejsou vhodné pro všechny. Pokud chcete mít pevně danou pracovní dobu a jistotu, že každý den usednete s rodinou k večeři, není taková pozice nic pro vás.
Když jsme se v našem průzkumu Randstad Workmonitor českých zaměstnanců zeptali, zda vnímají možnost služebních výjezdů jako přidanou hodnotu, devět z deseti odpovědělo, že ano. Při hlubším zkoumání se ale ukázalo, že 62 % pracujících o zaměstnání, které vyžaduje výlety mimo republiku, ve skutečnosti moc nestojí. Podle názorů 46 % dotazovaných časté cestování představuje zátěž pro osobní život a právě to může být i důvodem, proč k němu zaujímají Češi rezervovaný postoj.
Dobrá práce v zahraničí? Děkuji, ale raději zůstanu doma
Cestování a poznávání jiných kultur je pro některé zaměstnance lákadlem, jakmile se ale otázky v průzkumu Randstad Workmonitor stočily k případnému stěhování do ciziny, drtivá většina byla proti. Myšlenka pracovat v zahraničí se zamlouvala jen necelé čtvrtině Čechů, což bylo nejméně ze všech 34 zemí, kde svůj průzkum společnost Randstad prováděla. Podobný, i když o něco méně zdrženlivý přístup mají například lidé v Lucembursku, Rakousku nebo Slováci. Velký zájem o práci v zahraničí naopak projevili Indové, Mexičané, Turci nebo například Číňané, z evropských zemí nejvíce Italové.
K opuštění republiky by naprostou většinu českých zaměstnanců nemotivovalo ani získání dobré nabídky. Za tou by bylo ochotno odejít pouze 33 % dotazovaných. Vliv na to má jistě i situace na tuzemském trhu práce, který se momentálně pyšní nejnižší mírou nezaměstnanosti v celé Evropě.
Kolega cizinec
Práce v cizině pro Čechy není lákavá a stejně tak neprojevují velký zájem ani o spolupráci se zahraničními kolegy. Celkem 44 % by uvítalo mít spolupracovníky jiných národností a kultur. V tomto směru jsou Češi oproti ostatním národům velmi uzavření. Méně přístupní jiným kulturám na pracovišti jsou podle průzkumu Randstad už jen Japonci, naopak v mnoha zemích jižní Ameriky a Evropy tuto možnost lidé vítají s nadšením.