Zajímá vás, jaké legislativní změny se chystají od roku 2025 v oblasti pracovního práva? Připravili jsme si pro vás přehled novinek, které nás čekají od 1. ledna 2025 v zákoníku práce.
1. novela zákoníku práce s účinností od 1. 1. 2025
Novinky účinné od 1. 1. 2025.
1.1. valorizační mechanismus minimální mzdy
Nově od 1. 1. 2025 se minimální mzda vypočítává pomocí valorizačního mechanismu, který vychází z průměrné měsíční mzdy a koeficientu stanoveného vládou. Ministerstvo práce a sociálních věcí bude každoročně do konce září oznamovat výši minimální mzdy na následující rok. Zlepší se tak předvídatelnost vývoje minimální mzdy pro zaměstnance a obchodní společnosti. Minimální mzda na rok 2025 činí 20.800 Kč/měsíc.
1.2. zrušení zaručené mzdy v soukromém sektoru
V soukromém sektoru novela zrušila institut zaručené mzdy, který určoval nejnižší mzdu pro 8 různých skupin prací. Minimální mzda bude jediným právním minimem, které zaměstnavatel musí dodržovat. Přesto zůstává v platnosti zákaz diskriminace a povinnost rovného zacházení se zaměstnanci. Do 31. 12. 2024 se však postupuje „postaru“.
1.3. rozvrhování pracovní doby zaměstnancem
Novela přináší možnost, aby si zaměstnanci mohli sami v určitých případech rozvrhovat pracovní dobu. Zaměstnanec a zaměstnavatel mohou uzavřít písemnou dohodu, na základě které si zaměstnanec bude sám určovat směny. Zároveň je nutné sjednat podmínky takového rozvrhování. Tato dohoda může být sjednána jak se zaměstnanci v pracovním poměru, tak s těmi pracujícími na dohodu (DPP, DPČ).
2. novela zákoníku práce s předpokládanou účinností od 1. 1. 2025
Návrh novely zákoníku práce, nyní v poslanecké sněmovně, není ještě přijat. Předpokládaná účinnost je od 1. 1. 2025, nicméně se toto může ještě změnit. Cílem návrhu je zvýšit flexibilitu pracovněprávních vztahů, reagovat na aktuální potřeby moderního trhu práce, maximálně využít pracovní síly s přihlédnutím k oprávněným potřebám zaměstnanců a podpora slaďování pracovního a rodinného života.
2.1. zkrácení výpovědní doby na 1 měsíc u výpovědních důvodů spojených s pochybením zaměstnance (§ 52 písm. f) až h) ZP)
- Podle aktuálního znění zákoníku práce je výpovědní doba vždy 2 měsíce u všech výpovědních důvodů.
- Nově by měla být výpovědní doba zkrácena na 1 měsíc u důvodů spočívající v porušení povinností zaměstnance zvlášť hrubým způsobem nebo soustavné méně závažné porušování povinností, pozbytí předpokladů nebo nesplnění požadavků pro výkon sjednané práce apod. (§ 52 písm. f) až h) ZP).
2.2. sloučení výpovědních důvodů do jednoho, a to § 52 písm. d) a e) ZP
- Nově se navrhuje výpovědní důvody týkající se ztráty zdravotní způsobilosti (§ 52 písm. d) a e) ZP) sloučit.
- A dále pokud by k ukončení pracovního poměru při ztrátě zdravotní způsobilosti došlo z důvodu pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, namísto stávajícího odstupného (dvanáctinásobek průměrného měsíčního výdělku), dostane zaměstnanec náhradu z povinného pojištění zaměstnavatele ve stejné výši.
2.3. počítání výpovědní lhůty ode dne doručení výpovědi zaměstnanci nebo zaměstnavateli
- Od ledna 2025 by výpovědní lhůta mohla začít běžet již dnem doručení výpovědi, nikoliv prvním dnem následujícího měsíce, jak je tomu nyní.
2.4. prodloužení zkušební doby až na 4 měsíce pro řadové zaměstnance, pro vedoucí pracovníky potom až na 8 měsíců
- Od ledna 2025 by zkušební lhůta pro řadové zaměstnance mohla být až 4 měsíce (namísto současných 3 měsíců), pro vedoucí pozice až 8 měsíců (namísto současných 6 měsíců). Nově by také mělo být možné zkušební dobu během jejího trvání prodloužit (dohodou).
2.5. garance stejného pracovního místa během rodičovské do věku 2 let dítěte
- Aktuálně má zaměstnavatel povinnost zařadit zaměstnance na původní práci a pracoviště pouze po návratu z MD. Po skončení rodičovské dovolené sice musí zaměstnavatel nadále přidělovat práci podle pracovní smlouvy, nikoliv však vracet zaměstnance na původní místo.
- Od ledna 2025 by měl být do věku 2 let dítěte umožněn návrat z rodičovské dovolené na stejné pracovní místo.
2.6. pracovní poměr na dobu určitou a zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou
- Aktuálně u pracovního poměru na dobu určitou je pro řetězení pracovních smluv stanoven limit, který je maximálně na 3 roky a znovu je možné pracovní poměr na dobu určitou jen dvakrát opakovat.
- Pro zástupy za mateřskou a rodičovskou dovolenou se navrhuje větší volnost při opakování pracovního poměru (max. 9 let v celku).
2.7. umožnění souběhu rodičovské dovolené a DPP/DPČ na stejný druh práce
- Od ledna 2025 by mělo být umožněno, aby zaměstnanec při souběhu rodičovské dovolené vykonával práci na základě DPP nebo DPČ odpovídající druhu práce v pracovní smlouvě.
2.8. možnost práce mladistvých od 14 let
- V současné době mohou legálně pracovat mladiství mezi 15.–18. rokem s ukončenou povinnou školní docházkou.
- Od ledna 2025 by mělo být umožněno pracovat mladistvým od 14 let, avšak pouze během hlavních letních prázdnin a pouze lehké práce, které nijak neškodí zdraví a nejsou rizikové.
2.9. v případě mimořádných událostí bude možné zkrátit nepřetržitý denní odpočinek až na 6 hod. během 24 hod.
- Aktuálně je stanoven nepřetržitý odpočinek na 11 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích, přičemž zkrátit lze na 8 hod. během 24 hod. po sobě jdoucích z taxativních důvodů (nepřetržitý provoz, zemědělství, naléhavé opravné práce). Od ledna 2025 by mohlo být umožněno v případě mimořádných událostí zkrátit nepřetržitý denní odpočinek až na 6 hod. během 24 hod.
2.10. výplata mzdy v jiné než v české měně
- Nově by mohlo být možné sjednat výplatu v cizí měně u zaměstnance, u kterého je nějaký „cizí prvek“, tedy například žije v zahraničí nebo tam má rodinu.