Inkluzivita v práci je pojem, který se v poslední době často skloňuje. Víte ale, co všechno se za ním skrývá? Inkluzivita na pracovišti není jen o zpřístupnění věcí lidem, kteří trpí nějakým zdravotním postižením. Inkluzivita znamená vytvoření lepšího a přívětivějšího prostředí naprosto pro všechny. Pokud navrhujeme pracoviště, školy a veřejné prostory tak, aby byly skutečně inkluzivní, budujeme společnost, ve které se může dařit všem lidem. Zajímá vás, jak na to? Přečtěte si článek z pera naší ambasadorky Gunel, která se tématem inkluzivity a rozmanitosti dlouhodobě zabývá.

ženy hovořící znakovou řečí
ženy hovořící znakovou řečí

co znamená inkluzivita? 

Inkluzivita znamená navrhovat prostory, zásady a postupy, které zohledňují potřeby všech bez ohledu na jejich schopnosti, původ nebo okolnosti. To může zahrnovat fyzické úpravy, jako jsou rampy a přístupné koupelny, nebo jemnější změny, jako jsou inkluzivní komunikační postupy a flexibilní pracovní uspořádání.

proč je inkluzivita důležitá pro všechny.

1. z lepšího přístupu těží všichni.

Prvky, jako jsou rampy, výtahy a širší dveře, nepomáhají jen osobám se zdravotním postižením. Jsou prospěšné i pro rodiče s kočárky, pracovníky doručovatelských služeb, starší osoby a mnoho dalších lidí. Univerzální design znamená vytváření prostor, které jsou funkční a přívětivé pro všechny.

2. různorodé perspektivy jsou hnacím motorem inovací.

Inkluzivní prostředí vítá lidi ze všech společenských vrstev. Tato rozmanitost přináší nové nápady, perspektivy a kreativitu, které jsou hnacím motorem inovací, ať už v podnikání, vzdělávání nebo komunitních projektech.

3. zdravější a šťastnější komunity.

Když se lidé cítí začleněni a oceňováni, je pravděpodobnější, že se budou účastnit komunitního života, pracovat jako dobrovolníci a přispívat k sociálním a ekonomickým aktivitám. To vede k silnějším, zdravějším a propojenějším komunitám.

4. inkluzivní pracoviště jsou produktivnější.

Týmy, které si cení rozmanitosti a inkluzivity, bývají angažovanější a motivovanější. Dochází v nich k nižší fluktuaci, lepšímu řešení problémů a vyšší celkové produktivitě.

vlnový efekt inkluzivity.

Když upřednostňujeme inkluzi, vytváříme pozitivní vlnový efekt v celé společnosti. Tím, že budujeme přívětivější prostory a politiky, odbouráváme bariéry a otevíráme příležitosti pro všechny. To vede k větší inovaci, spolupráci a porozumění. V konečném důsledku je inkluzivnější společnost takovou společností, kde se každý může plně zapojit, sdílet svůj talent a žít naplno.

Inkluzivita znamená více než jen uspokojování základních potřeb - jde o vytváření světa, kde se každý cítí být ceněn, respektován a může přispívat. Přijetím inkluzivity podporujeme kulturu empatie, kreativity a spolupráce, z čehož těží nejen jednotlivci, ale i celá společnost. Je na čase vybudovat prostory, kde budou vítáni skutečně všichni.

o autorce
Gunel Gahramanova
Gunel Gahramanova

Gunel Gahramanova

konzultantka & randstad ambasadorka

V Randstadu pracuji od roku 2024 v rámci divize professionals na pozici konzultantky zaměřující se na IT. Ve své roli Randstad ambasadorky se soustředím především na oblast duševního zdraví a neviditelných postižení a snažím se přispívat k pozitivním změnám. V minulosti jsem se zúčastnila podobných projektů a iniciativ a vidím, o jak nesmírně důležité téma se jedná. Mým cílem je proto pokračovat v tom nadále i v Randstadu a šířit povědomí a porozumění mezi našimi zaměstnanci.