Měsíc březen proběhl ve znamení kariérních příležitostí. V jednom týdnu jsme se zúčastnili hned dvou událostí určených lidem, kteří hledají zaměstnání, chtějí změnit kariéru nebo se připravují na vstup do světa práce. Randstad, jako partner všech, kdo práci hledají nebo nabízejí, na žádné z akcí samozřejmě nemohl chybět. Setkali jsme se na nich s tolika inspirativními lidmi a vyslechli si takovou spoustu zajímavých příběhů, že jsme se s vámi o naše zážitky rozhodli podělit prostřednictvím reportáže.
zkušební pohovory na Kariérním dni UK pod vedením Gabriely Potůčkové a Lenky Levasseur
Veletrh kariérních příležitostí Career expo v Praze byl skvělou příležitostí nejen pro lidi, kteří se přišli porozhlédnout po zajímavých pracovních nabídkách a rozšířit si obzory, ale také pro vystavovatele, kteří měli možnost navázat kontakty s potenciálními kandidáty a získat nabídky k možné spolupráci. Kariérní den na Univerzitě Karlově si pak kladl za cíl zprostředkovat návštěvníkům praktické dovednosti a užitečné informace, které jim usnadní vstup do pracovního procesu. Studenti a absolventi si zde bez ohledu na studovaný obor na vlastní kůži mohli vyzkoušet různé fáze výběrového řízení, získat cenné informace a pobavit se o svých plánech s kariérními poradci. Velký zájem projevili zejména o témata týkající se pohovorů a životopisů, kterých se jako hlavní odborný partner celého dne chopil právě Randstad.
pohovory nanečisto lákaly nejvíce.
Jak napsat dobré CV? Mám uvádět záliby, nebo raději ne? A co fotka, patří do životopisu? Podobné a mnohé další otázky řešily naše kolegyně se studenty a absolventy nejrůznějších oborů a z nejrůznějších zemí. Radily jim se psaním profesních životopisů nebo si s nimi rovnou vyzkoušely pohovor nanečisto. Zájem o zkušební pohovory byl velký a naše konzultantky jich nakonec za celý den zvládly absolvovat neuvěřitelných 40! O pomoc je žádali jak studenti, kteří se připravovali na schůzku v konkrétní společnosti, tak ti, kteří se teprve chystali rozesílat své životopisy a ucházet se o nejrůznější pozice.
Přestože se jednalo o opravdu velmi prestižní pozice a obory (mezi zájemci se hlásili například lékaři, vědci, právníci, matematici...), byla jedním z největších společných témat sebedůvěra a nervozita. Mnoho studentů zažívalo velkou nejistotu. Nevěděli, co od pohovoru čekat a obávali se, co se během něj může dít. Ocenili možnost projít si s námi specifické otázky, se kterými by se mohli setkat, a lépe se na ně připravit.
Kromě doporučení, jak napsat zajímavé CV, studenty také zajímalo, jak při hledání práce využít moderní technologie a umělou inteligenci, jak si upravit profil na sociální síti LinkedIn nebo jak se na pohovor obléct.
Kariérní den UK se nesl ve velice pozitivní, přátelské a inspirativní atmosféře. Lokální i zahraniční studenti mě velmi mile překvapili svými kvalitami a odhodlaností. Setkala jsem se například s dámou, která se po mnoha letech praxe vrhla do studií VŠ s vizí, že změní svůj život. Hovořila jsem se zahraničním studentem, který měl praxi z automobilové firmy snů, ale toužil se usadit v ČR. A doslova mě ohromila i jedna velice milá studentka, která ve stejný čas zvládla úspěšně vystudovat práva i medicínu!
mladí uchazeči se často setkávají s diskriminací.
Velkým tématem, které nás provázelo celým dnem, bylo také nespravedlivé zacházení během výběrového řízení a na pracovišti. Návštěvníci našeho stánku se na nás často obraceli s žádostí o radu, jak se mu bránit. Studenti, kteří během dřívějších pohovorů zažili skrytou diskriminaci na základě svého vzhledu nebo původu, s námi také řešili, jak se příště zachovat, pokud se opět ocitnou v podobné situaci.
Jeden mladý student pocházející ze zahraničí se například setkal s žádostí, aby se zbavil své bradky, jelikož to prý nevypadá dobře a nikdo jiný ve firmě bradku nemá. Jiné studentce se zase stalo, že se k ní hosté zařízení, kde pracovala jako obsluha, chovali agresivně kvůli jejímu původu. Zajímala se proto, jak lze diskriminační chování odhalit už během pohovoru nebo jak se projevuje ve firemní kultuře. Další studentka si nevěděla rady, jak má popsat svou pracovní historii, aniž by musela vyprávět o svém dřívějším náročném zdravotním stavu a zároveň nevypadala jako fluktuantka.
Kristýna Chounová a Veronika Veverková zaujaly studenty přednáškou „Pohovory, CVčka a jak se z toho nezbláznit“
Velký zájem vzbudily i přednášky, které si naše kolegyně pro studenty přichystaly. Kristýna Chounová a Veronika Veverková zaujaly přednáškou s názvem „Pohovory, CVčka a jak se z toho nezbláznit“. Stejného tématu, jen pro anglicky hovořící posluchače, se pak ujaly i Gabriela Potůčková a Lenka Levasseur.
Přišli se s námi poradit studenti ze všech možných oborů a zázemí. Navštívil nás například vysoce postavený manažer, který by si přál vrátit se o krok zpět a neví, jak to na pohovoru obhájit. Tlumočnice znakového jazyka, která plánuje studium sociální práce, si s námi přišla nacvičit modelové otázky na pohovor. Setkaly jsme se také s doktorandkou, která má za sebou otřesné zkušenosti z pohovorů a řadu nepříjemných zážitků s personalisty/personalistkami, nebo s lingvistkou, která se chce stát diplomatickou koncipientkou, ale bojuje s velkou nervozitou a asertivitou během pohovorů. Mezi našimi návštěvníky byli například i zájemci, kteří nehovořili česky, ale potřebovali se s námi připravit na pohovor, a mnoho dalších zajímavých a ambiciózních lidí!
Jsme moc rádi, že jsme mohli návštěvníkům akce pomoci na jejich cestě k vysněné práci. Na Karlově Univerzitě jsme prožili náročný, ale zato velmi inspirativní a užitečně strávený den. Největší odměnou pro nás byli spokojení studenti, kteří od našich stolečků odcházeli sebevědomě a se širokým úsměvem na tváři. Na konci jsme tak i my mohli odejít domů s uspokojením a dobrým pocitem z vydařené práce.