Dodržování přísných termínů, zvládání každodenního přívalu úkolů, nutnost šetřit a snižovat rozpočet nebo třeba snaha získat vytouženou roli, to vše klade na zaměstnance velké nároky. Ať už jde o firemní nebo osobní cíle, mnoho lidí v práci pociťuje tlak na splnění určitých očekávání, a to je nutí překonávat své fyzické i emocionální limity. Dlouhodobé prožívání takového tlaku může vést k „vyhoření“, které lze charakterizovat jako stav chronického stresu a vyčerpání. 

muž a žena sedící v kanceláři
muž a žena sedící v kanceláři

Vyhoření se v podnikové pracovní kultuře bohužel stalo poměrně běžným jevem. Jeho typickými příčinami bývá například nespravedlivé odměňování, nepřiměřená pracovní zátěž nebo příliš mnoho přesčasů. Vyhoření narušuje fyzické a emocionální zdraví zaměstnanců, což často vede ke snížení efektivity a pracovního nasazení. Proto je nutné, aby mu organizace i zaměstnanci spíše předcházeli, než aby se ho snažili léčit, až když nastane.

jak lze vyhoření na pracovišti předcházet?

1. zaměřte se na správné řízení času. 

Nestíhání termínů a úkolů v práci je paradoxně nejen příznakem, ale také příčinou vyhoření. Pokud jste neustále pod tlakem a musíte dodržovat přísné deadliny, často na úkor kreativity nebo kvality práce, pak se dříve či později dostanete do velkého stresu. Ten se pak stává překážkou vaší vyšší produktivity a vy se ocitáte v začarovaném kruhu. Jediný způsob, jak tento kruh přerušit, je zhodnotit svůj čas, práci a efektivitu při jejím vykonávání a podle toho si stanovit priority. Musíte mít jasnou představu, co je třeba udělat nejdříve a za jak dlouho to má být hotové. Proaktivita je podle odborníků klíčem k tomu, abyste se vyhnuli vyhoření. 

2. věnujte pozornost fyzickému zdraví. 

Lidé často dělají tu chybu, že o svém fyzickém a duševním zdraví uvažují odděleně. Obojí jde přitom ruku v ruce. Pravidelný spánek, vyvážená strava a cvičení, to vše patří k základním způsobům, jak si udržet fyzické zdraví, které významně přispívá ke zmírnění stresu. Je vědecky prokázáno, že pro zdravou mysl a tělo potřebujeme sedm až devět hodin spánku. Nedostatek spánku je tak jedním z hlavních důvodů, který vede ke zvýšenému stresu v práci. Cvičení patří mezi další hojně doporučované metody, jak snížit stres, zvýšit soustředění a zlepšit paměť. Udržováním zdravého životního stylu signalizujeme naší mysli, aby zůstala ve střehu před případným vyhořením. 

Vyhoření můžeme také definovat jako stav fyzického a emocionálního vyčerpání, který je spojený s pochybnostmi o sobě samém. Klíčem k prevenci vyhoření v práci je vědět, kdy můžete vyjít ze své komfortní zóny a snažit se překonávat své hranice, a kdy naopak nastal ten správný čas zastavit se a vše přehodnotit.

3. usilujte o rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem.

Zaměstnanci často věří, že větší zaneprázdněnost signalizuje jejich produktivitu a současně zvyšuje jejich vážnost v práci. Mnoho pozic se také zakládá na konceptu dosahování cílů, nikoliv na množství hodin, které má pracovník odpracovat. Je důležité, aby si organizace i zaměstnanci uvědomili nutnost vytvoření rovnováhy mezi prací a životem. Zaměstnanci by měli znát své duševní a fyzické možnosti dříve, než přijmou nové pracovní povinnosti. Pro zachování produktivity potřebují regeneraci, a to jak formou kratších přestávek během práce, tak pravidelnou dovolenou. Věnování času sobě, rodině a zájmům mimo práci představuje účinnou prevenci pracovního vyhoření.

4. komunikace je klíč.

Pokud dokážete identifikovat příznaky vyhoření a začnete je hned řešit, můžete ho utnout ještě v počátečních fázích. Potlačování jakýchkoliv známek nespokojenosti v práci, nedostatek spánku, nezájem o společenský život, cynismus apod. vás od nalezení východiska jen oddálí. Můžete začít tím, že si o všem promluvíte se svým nadřízeným, kolegou nebo s jiným člověkem, kterému důvěřujete. Pokud vnímáte, že vaše problémy mohou mít negativní vliv na vaše výkony v práci, pokuste se vše v prvé řadě sdělit právě vašemu nadřízenému. Jen on vám totiž dokáže pomoci se změnami ve vaší každodenní práci.

Hledáte nové uplatnění? Podívejte se na naše nabídky práce z mnoha oborů po celé ČR nebo nám pošlete CV. Zajímají vás další články a tipy, které vám pomohou získat práci a budovat kariéru? Chcete dostávat informace o pozicích v naší nabídce? Přihlaste se k odběru novinek.

Zajímají vás další články a rady, které vám pomohou získat práci a budovat kariéru? Chcete dostávat informace o pozicích v naší nabídce?

přihlaste se k odběru